Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odkud bude Andrejko příště rozdávat koblihy?

16. 03. 2017 15:35:00
Zatím máme doloženo, že všeci, ale opravdu všeci optimalizují. Zjištění, zda i kradnú úplně všeci je aktuálně v poločase ... záleží na tom, která mina z níže popsaných exploduje.

Za minové předpolí a zahřívací kolo by mohlo být považováno „Čapí hnízdo“, resp. vysátí dotací pro malé a střední podnikatele v režii pravděpodobně druhého nejbohatšího muže v ČR. Dokázal to tak, že před žádosti o dotace a během platnosti podmínek pro jejich získání formálně vyvedl o dotace žádající společnost ze svého impéria.

Ekvivalentem by mohla být situace, kdy charita navaří 50 porcí polévek s tím, že nárok na porci polévky zdarma mají bezdomovci a nemajetní. Dále charita stanoví, že bezdomovec a nemajetný se pozná tak, že tento přijde k výdeji polévky v roztrhaném a špinavém oblečení. Načež se Andrejko převleče do roztrhaného a špinavého oblečení a postaví se do první poloviny fronty o počtu 100 bezdomovců a nemajetných. Odebere svoji porci polévky a začne vyřvávat, že všichni podvádí a je třeba zavést přísné kontroly a evidenci, zda mezi těmi v řadě není někdo, kdo svůj nemajetný nebo bezdomovecký stav jen simuluje.

Příznivci Andreje budou tvrdit, že jen využil příležitosti zadarmo se najíst a nárok měl, protože formálně splnil podmínky vyvařující charity a pořádek v evidenci nemajetných a bezdomovců by nebyl od věci ...

Ostatní co mají v hlavě místo koblihy obyčejný selský rozum budou tvrdit, že to, co Andrejko provedl, je podle obecných společenských norem podvod, zavrženíhodné a nemorální jednání až na půdu, v důsledku čeho mj. zůstal hlady jeden skutečný potřebný.

S aférou kolem korunových dluhopisů se to má obdobně, tady však možná navíc při svém kreativním jednání již překročil zákon.

Agrofert korunové dluhopisy vydat podle zákona zcela jistě mohl, ovšem je tady několik ale ...

  1. Vše nasvědčuje, že Andrejko peníze na nákup vydaných dluhopisů získal pochybným způsobem (ve hře je i antedatování listin). Paradoxně na toto upozornil sám tím, že zveřejnil jak on osobně obchoduje se svou společností. Zákon na tyto obchody pamatuje s termíny ovládající osoba a ovládaná osoba, přičemž platí, že obchodní transakce mezi těmito osobami se evidují zvlášť a nemohou vybočovat z ustáleného normálu. Je na finanční správě a příslušném odboru vyšetřování hospodářské kriminality, aby posoudili, zda prodej násobně předražených cenných papírů nezakrýval pravou podstatu činnosti – vyvedení peněz z ovládané společnosti a krácení daní, neboť příjem z prodeje akcií byl deklarován A. Babišem jako příjem osvobozený od daní. Je faktem, že tady by poškozeným mohl být zdánlivě jen a pouze majitel ovládané společnosti, tedy samotný druhý subjekt pochybných smluv. Nicméně na posouzení těchto obchodů již zcela jistě existuje judikatura a nemyslím si, že bude příznivá k postoji, který zatím zaujímá t.č. ministr financí ČR. Otázka kdo a jak by mohl být poškozený je ovšem navíc rozšířena o státní pokladnu, neboť – jak již bylo vzpomenuto – příjem byl deklarován A. Babišem jako osvobozený od daní, na rozdíl od např. dividend.

  2. Na posouzení je rovněž potřebnost vydání dluhopisů Agrofertem. Ve světle zatím známých faktů totiž vyšlo najevo, že Agrofert nejprve za takřka polovinu sumy prodaných dluhopisů „koupil“ od své ovládající osoby téměř bezcenné akcie jen proto, aby si tyto peníze mohl za úrok 6% p.a. půjčit zpět. Toto je ekonomický nesmysl, který by měl možná šanci projít jako obchod mezi neprovázanými osobami. Jenže – série obchodů proběhla mezi ovládající a ovládanou osobou a vše nasvědčuje tomu, že se jednalo o simulovaný akt, kdy pravá vůle byla získat nedaněné dividendy. Pokud náš právní řád není jen taková informativní brožura, jak by to asi mělo po právní stránce v ČR být, tak toto je mina, která bouchne.

  3. Zatím ve vřavě zapadlo, jak vlastně bylo za dluhopisy zaplaceno. V igelitce to Andrejko přinést nemohl, protože je zde „Zákon č. 253/2008 Sb. - Zákon o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu“ (zákon proti praní špinavých peněz p. Klausi :-)), kdy jsou zákonem omezeny výše hotovostních operací. Pakliže cílem vydání dluhopisů je vždy získání reálné hotovosti, zbývá jedině a pouze bankovní převod z účtu A. Babiše na účet vydavatele dluhopisů. Ministr financí slíbil, že doloží bankovní výpisy, ale zatím slib obešel potvrzením ředitele pobočky banky, což není zdaleka bankovní výpis, natož účetní doklad. Naskytá se legitimní otázka, proč ministr financí odmítá doložit triviální operaci, která by nadobro vyvrátila alespoň část pochybností. Co je závadného na zaúčtování nákupu dluhopisů, že účetní doklad nemůže spatřit světlo světa? Věc se má totiž tak, že pokud náhodou došlo k úhradě nějakým jiným způsobem - např. zápočtem, je zpochybněn samotný základ, na kterém jsou operace kolem korunových dluhopisů Agrofertu vystavěny.

Být v kůži A.B., tak bych byl lehce nervózní. Od Policie ČR je totiž od její reformy asi odstřižen. Sice zatím šéfuje finančním kontrolorům, ale řeči směřují k ukončení šéfování ... tedy konec vlivu na zatím své podřízené. Tipnul bych si, že někdo má slušně nabito a vyčkává. Vzpomínáte např. na P. Macha – svého času majitele Sparty? Ten byl ve vazbě tuším za delikt, kdy v ČR jezdil s BMW na německých značkách déle než 3 měsíce ... tedy neproclil JEDNO, by't luxusní, BMW :-).

Blíží se volby a dle mého je třeba nasměrovat chod věcí veřejných zpět k normálu. Politik, který chce získat můj hlas ve volbách si může přečíst co za něj požaduji.

https://www.facebook.com/smlouvasvolicem

Autor: David Dvořák | čtvrtek 16.3.2017 15:35 | karma článku: 24.72 | přečteno: 516x

Další články blogera

David Dvořák

Paní Jourová, umíte v té Bruseli i něco jiného než vyhrožovat, zakazovat a regulovat?

Aktuálně komisařka Jourová, kandidátka hnutí ANO, vyhrožuje Polsku zastavením dotací. Nejvýstižnější komentář na její adresu je od V. Klause ml. ... všichni jste blázni, jenom já letadlo.

21.7.2017 v 8:08 | Karma článku: 41.89 | Přečteno: 1928 | Diskuse

David Dvořák

Agropošta

Poté, co EET účinně zbavilo malé obce o skomírající parazity, daňové velko-šizuňky a jiné úhlavní nepřátele státu, přichází MZ s neotřelým nápadem – zajistit prodej potravin na České poště.

17.7.2017 v 10:01 | Karma článku: 33.09 | Přečteno: 1081 | Diskuse

David Dvořák

Houstone, tady Itálie … máme problém!

V minulých dnech bylo možno v éteru slyšet zoufalé volání Itálie o pomoc. Agentura WD [Wild Duck] nelenila a dešifrovala zachycenou přísně tajnou komunikaci a nyní zveřejňuje podstatnou pasáž...

30.6.2017 v 10:53 | Karma článku: 41.42 | Přečteno: 1943 | Diskuse

David Dvořák

Přínos senátora Milana Štěcha České republice.

Senátor Štěch opět zaperlil – navrhuje, aby „pseudoživnostníky“ udávali sousedé nebo jiní, kteří na ně narazí. Zvrácenost myšlenky lze srovnat s odměnou za dopadení atentátníků na R. Heydricha.

22.6.2017 v 12:42 | Karma článku: 42.10 | Přečteno: 1757 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Karel Trčálek

Tour de France je Tour de Nuda

Právě skončivší Tour de France je, řekl bych, celkem, věrným obrazem dnešní doby. Přes veškerou nucenou bombastičnost a la reportáže T. Macka z idnes.cz, to byla jedna velká nuda

24.7.2017 v 8:17 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 48 | Diskuse

Libuse Palkova

Každý brání to svoje

Člověk mnohé pochopí, až když to pozná na vlastní kůži, anebo, pokud si zkusí určité situace vztáhnout sám na sebe, představit si, jak by bylo jemu. kdyby byl na místě jiného. Pak možná vidí věci jinak. Bez špetky empatie to nejde

24.7.2017 v 7:44 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 50 | Diskuse

Helena Vlachová

Nejhezčí prázdniny

Venku lije jako z konve a nějak se mi vybavily vzpomínky na mé prázdniny, jež lze považovat za jedny z nejhezčích

24.7.2017 v 6:46 | Karma článku: 4.66 | Přečteno: 129 | Diskuse

Filip Vajdík

Rychle žijme, než budeme taky dead!

Pořád někdo umírá. A já bych řek, že je potřeba ten život patřičně využít, ještě před tím, než budeme taky dead. Život je cesta z mámy do rakve. A mezi nimi se odehrává ten hlavní děj pro naše bytí!

23.7.2017 v 23:09 | Karma článku: 5.17 | Přečteno: 162 | Diskuse

Richard Mašek

Sociopat. Jak ho rozpoznat, a jak se ho zbavit.

Sociopat je nejnebezpečnější lidskou mutací, která existuje. Psychopat Vám dá rychle najevo, co je zač ale sociopat se tváří, jako váš nejlepší přítel nebo dokonce partner.

23.7.2017 v 21:17 | Karma článku: 27.11 | Přečteno: 1186 | Diskuse
Počet článků 107 Celková karma 40.72 Průměrná čtenost 1765
Čím jsem starší, tím více mi vadí páchání zla na dětech a bezbranných, jinak jsem asi celkem normální ....


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.