Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mistrovská pirueta ministra Babiše

18. 03. 2017 14:54:00
A. Babiš ve svých novinách bezelstně a s úsměvem všem milovníkům koblih vysvětlil, že prodejem svých akcií PROFROST a.s. za směšné půlmiliardy udělal špatný obchod, protože vlastně prodělal ...

Drzost páně ministrova s jakou spoléhá na finanční negramotnost voličů se dotýká Budulínkova nebe. Situaci, kdy jeho Agrofert neuvěřitelně nevýhodně nakoupil pár akcií otočil v tvrzení, že v podstatě na tomto obchodu prodělal. Jedno oko by nezůstalo suché .... chudák, má pech. Napřed účetní, co neví co mu předkládá, pak auditoři co mu dodaj neaudit a teď vlastně přiznání, že je sám nemehlo, které prodává svůj majetek extra levně. Myslím, že tohle by mohlo přebít i aféru prodeje kasáren v Praze, která je spojována s Kalouskem, kdy ve výsledku stát za lukrativní nemovitosti neinkasoval, ale musel naopak kupujícímu zaplatit.

Takže – co máme na poli extra vypečených koblih pro nemyslící nového? No, zdánlivě nic, jen výrok ministra financí, že EBIDTA společnosti PROFROST a.s za rok 2009 byla jen 64 mil. Kč ALE už v roce 2014 celých 140 mil. Kč. Všechno tedy zase vysvětleno, cena byla košer ..... jenže sorry jako.

EBIDTA je mezinárodně uznávaný ukazatel, na základě kterého lze rychle a orientačně odhadnout tržní cenu společnosti. Ta se může vyšplhat až desetinásobek EBIDTA. Pro společnost léta ukotvenou na trhu a DLOUHODOBĚ vykazující přibližně stejnou EBIDTA bude použit třeba 5 násobek pro ohodnocení tržní ceny, pro společnost léta prosperující a neustále zvyšující EBIDTA pak jistě bude použit násobek blíže k desítce. Ovšem pro začínající společnost bude asi použit např. 2 násobek EBIDTA, protože začínající firma nemá historii, navíc na začátku většinou generuje ztrátu a budoucnost je vždy nejistá. Ono totiž stačí, aby si mezery na trhu všiml i někdo jiný a vznikly i nové konkurenční firmy. Pak se EBIDTA v budoucnu může vyvíjet v naprosto jiných hodnotách, třeba i klesajících. Proto poukazovat pro obchod probíhající v r. 2010 na EBIDTA z r. 2014 je demagogie, protože tohle nešlo zkrátka předvídat. Ale budiž, buďme velkorysí a souhlasme s nesmyslem, že pro začínající těžce zadluženou firmu bez historie, kdy akcie jsou zastaveny bance, která požaduje navýšení kapitálu, použijeme 10 násobek EBIDTA. Tedy souhlasme, že hodnota společnosti PROFROST a.s. byla při prodeji akcií v r. 2010 celých neuvěřitelných 640 mil. Kč. Můžeme souhlasit s klidným svědomím, protože čertovo kopýtko se skrývá jinde.

Pro pochopení použijme srovnání – máme společnost KOBLIHAFROST a.s., kdy 100% vlastnictví vám dokládá držení 20 ks akcií. Nominální hodnota akcií není až tak důležitá, protože jste se s kupujícím shodli, že na základě EBIDTA, historie a výhledu do budoucnosti je tržní hodnota společnosti 640 mil. Kč. Prodáváte 16 ks akcií, které vzhledem k jejich nominální hodnotě představují podíl 80% ve společnosti. A protože nejste gauner ale poctivý obchodník, neprodáte mu je za cenu 527.468.800,- Kč, ale za hezky poctivých 512.000.000,- Kč.

Ale pak tady máme společnost PREMIÉRFROST a.s., kdy 100% vlastnictví dokládá 120 ks akcií a Vy vlastníte 40 ks akcií. EBIDTA je stejná, rovněž jste se s kupujícím dohodli na stejné tržní ceně společnosti 640 mil. Kč. A opět prodáváte 16 ks akcií, ovšem tentokrát představují jen 1,33 % společnosti. V tomto případě pak oněch 16 ks akcií prodáte jen za 8.320.000,- Kč.

K úplnému pochopení o co tady jde, je třeba ještě zmínit, že právní věda operuje s termíny „pravý projev vůle“ a pak s termíny jako „simulovaný“ chcete-li „zastřený“ projev vůle, příp. jednání „na oko“, kterážto jednání jsou z hlediska práva neplatná A tohle lze opět nejlépe osvětlit na ukázce hypotetického jednání :

Dobrý den, Vy jste ta paní co mi spravuje peníze?

Dobrý den, ano, jsem to já.

Výborně, tak poslouchejte, potreboval by som si z tej svojej spoločnosti pro seba vytiahnut voľaké peniaze.

Není problém, jsme na tom dobře, daří se a Vy jste si dlouho žádné dividendy nevybral, takže stačí jen říct kolik a kam to poslat.

Dividendy vravíte?? ... ehm, to by som ale musel zaplatit nějakou tu daň, že ANO?

ANO daň, by jste zaplatil .... asi 79 miliónů Kč při tom, co si chcete vybrat..

Hmm, tak to by tedy nešlo ... sorry jako, daň NE. Něco lepšího tam nemáte?

Nooo ... tak nám něco prodejte, koupíme cokoliv.

No vida, to už je lepší ... co takhle akcie?

No, to by šlo ...a navíc, pokud je máte v držení více jak 3 roky, tak je výnos na akciích osvobozen od daně.

Skvělé, jste paní na svém místě. Budu si to pamatovat. Takže koukejte, mám 16 ks akcií, které drží banka v zástavě a jak na potvoru navíc požaduje navýšení kapitálu, protože je tam i nějaký ten úvěrek. Přesněji, trošku vyšší úvěr. Ta naše společnost, když má peněz dost jak říkáte, tak ta v té společnosti navýší kapitál o 80 miliónů Kč a získá tak v ní podíl asi 80%. Mně pak zůstane nějakých v podstatě bezcenných 16 ks akcií, protože majoritu bude mít stejně tím navýšením už moje společnost, takže je klidně prodám. Tedy přesněji mám jich 40 ale zbytek jsem už slíbil jedné kámošce za nominál, volných mi ostaně len tech 16 kousků.

Říkáte, že majoritu už bude ta naše společnost mít ...? ... ve výši asi 80%. Hmm ... tak to bude trošku problém, protože nákupem těch akcií společnost nic nezíská ... a navíc ta cena... a ještě je to obchod mezi spřízněnými osobami ... hmm ... Ale víte co? Dodejte mi znalecký posudek na ty akcie, které máme kupovat, já řeknu, že tomu nerozumím a peníze Vám pošlu.

No vidíte, všechno jde, když se chce...

Andrej Babiš se nejednou nechal slyšet, že vstupem do politiky si zku*vil život. Já bych mu oponoval - zku*vil to v okamžiku, kdy se rozhodl daně, které sám neodvádí vyždímat z malých firem a živnostníků. A jen dodávám, že majitel Vítkovic Světlík byl nepravomocně odsouzen za nevýhodné obchodování se svou společností – tady ho ale žaloval druhý akcionář. Babiš jako jediný akcionář sám sebe jistě žalovat jistě nebude, ale to nemění nic na faktu, že se jedná o obchody těžce za čarou, kdy cílem je evidentně neodvést do společné kasy peníze zákonem požadované. Pokud tohle projde, pak se může Finanční správa s klidným svědomím sama rozpustit. Z žádné babky zelinářky, dokládající v EET prodej každé hlávky zelí, totiž nevyždímá důslednou kontrolou ani za 100 let to, co ve společné kase chybí díky – dle mého - optimalizací za hranou zákona ministra financí.

Blíží se volby a dle mého je třeba nasměrovat chod věcí veřejných zpět k normálu. Politik, který chce získat můj hlas ve volbách si může přečíst co za něj požaduji.

https://www.facebook.com/smlouvasvolicem

Autor: David Dvořák | sobota 18.3.2017 14:54 | karma článku: 31.19 | přečteno: 879x

Další články blogera

David Dvořák

Údajně dočasné předvolební opatření pro pracovníky a redaktory ČT .. cha, cha.

Konspirační web všech xenofobů, zaprodanců a zkrachovalců přišel s informací, že zaměstnanci a redaktoři České televize dostali pokyn, jak chápat svobodu projevu v soukromí.

15.9.2017 v 12:32 | Karma článku: 35.86 | Přečteno: 1588 | Diskuse

David Dvořák

Prodáme Vám migranty. Zn.: + zaplatíme 60.000 Éček/kus

Tohle nemá chybu. Na nabídku se lze dívat z různého úhlu pohledu – pokusím se skromně popsat jen pár z nich.

10.9.2017 v 15:45 | Karma článku: 40.91 | Přečteno: 1638 | Diskuse

David Dvořák

Drobná paralela k rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie.

Sdělovacími prostředky v minulých dnech proběhla zpráva o tom, že Soudní dvůr EU rozhodl o zamítnutí žaloby Slovenska, Maďarska a Polska ve věci uprchlíků, resp. tzv. uprchlických kvót. Pro všechny mám drobnou paralelu.

9.9.2017 v 12:31 | Karma článku: 40.97 | Přečteno: 1594 | Diskuse

David Dvořák

Pane Bože ….. za co!!??

Já vím, trošku jsem zlobil a asi celá naše generace, ale zase tak moc, abychom byli trestáni dvakrát?? To snad ne!

1.9.2017 v 21:40 | Karma článku: 37.16 | Přečteno: 1236 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Helena Vlachová

Bankrot slušnosti a poctivosti na české politické scéně

Naše země se může pochlubit výbornými herci, zpěváky, skladateli, lékaři, vědci, sportovci, spisovateli, režiséry i dalšími, kteří dělají svou profesi poctivě. Ale naši politici?

23.9.2017 v 6:47 | Karma článku: 8.77 | Přečteno: 105 | Diskuse

Jan Pražák

Horňáci a dolňáci

Kdo by neznal ono klasické dělení nás chlapů podle toho, zda jsme víc okouzleni ženskými ňadry nebo klínem.

22.9.2017 v 21:32 | Karma článku: 12.81 | Přečteno: 511 | Diskuse

Klára Tůmová

To bude veselo!

Ne každé vylepšení je opravdu k lepšímu, ne všechno nové přinese ulehčení a pohodlí. Zvlášť když se vyskytne moucha a všechno jde ne úplně dobrým směrem. Jó, tady bude brzy veselo. Ovšem nebudu to já, kdo se pobaví.

22.9.2017 v 21:04 | Karma článku: 7.47 | Přečteno: 211 | Diskuse

Libuse Palkova

Sex je nás-dělá dobře mně i tobě

Povzbuzena úspěchem předchozí soutěže, týkající se názvu jaderné elektrárny, rozhodla jsem se vyhlásit další. O čem bude, snad dostatečně napovídá nadpis, který jsem si vypůjčila z jedné známé písničky.

22.9.2017 v 19:55 | Karma článku: 9.43 | Přečteno: 592 | Diskuse

Jana Slaninová

Hirudoterapie: jak být kruci sexy v plenkových kalhotkách?

"A příště vám dám pijavky na kostrč." Tak. A mám to mít. Aby se nastartovala činnost lymfy a vylepšilo se fungování mého těla co se týče vnitřních ženských orgánů, musím něco vydržet.

22.9.2017 v 19:50 | Karma článku: 10.71 | Přečteno: 256 | Diskuse
Počet článků 115 Celková karma 38.55 Průměrná čtenost 1751
Čím jsem starší, tím více mi vadí páchání zla na dětech a bezbranných, jinak jsem asi celkem normální ....


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.