Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mistrovská pirueta ministra Babiše

18. 03. 2017 14:54:00
A. Babiš ve svých novinách bezelstně a s úsměvem všem milovníkům koblih vysvětlil, že prodejem svých akcií PROFROST a.s. za směšné půlmiliardy udělal špatný obchod, protože vlastně prodělal ...

Drzost páně ministrova s jakou spoléhá na finanční negramotnost voličů se dotýká Budulínkova nebe. Situaci, kdy jeho Agrofert neuvěřitelně nevýhodně nakoupil pár akcií otočil v tvrzení, že v podstatě na tomto obchodu prodělal. Jedno oko by nezůstalo suché .... chudák, má pech. Napřed účetní, co neví co mu předkládá, pak auditoři co mu dodaj neaudit a teď vlastně přiznání, že je sám nemehlo, které prodává svůj majetek extra levně. Myslím, že tohle by mohlo přebít i aféru prodeje kasáren v Praze, která je spojována s Kalouskem, kdy ve výsledku stát za lukrativní nemovitosti neinkasoval, ale musel naopak kupujícímu zaplatit.

Takže – co máme na poli extra vypečených koblih pro nemyslící nového? No, zdánlivě nic, jen výrok ministra financí, že EBIDTA společnosti PROFROST a.s za rok 2009 byla jen 64 mil. Kč ALE už v roce 2014 celých 140 mil. Kč. Všechno tedy zase vysvětleno, cena byla košer ..... jenže sorry jako.

EBIDTA je mezinárodně uznávaný ukazatel, na základě kterého lze rychle a orientačně odhadnout tržní cenu společnosti. Ta se může vyšplhat až desetinásobek EBIDTA. Pro společnost léta ukotvenou na trhu a DLOUHODOBĚ vykazující přibližně stejnou EBIDTA bude použit třeba 5 násobek pro ohodnocení tržní ceny, pro společnost léta prosperující a neustále zvyšující EBIDTA pak jistě bude použit násobek blíže k desítce. Ovšem pro začínající společnost bude asi použit např. 2 násobek EBIDTA, protože začínající firma nemá historii, navíc na začátku většinou generuje ztrátu a budoucnost je vždy nejistá. Ono totiž stačí, aby si mezery na trhu všiml i někdo jiný a vznikly i nové konkurenční firmy. Pak se EBIDTA v budoucnu může vyvíjet v naprosto jiných hodnotách, třeba i klesajících. Proto poukazovat pro obchod probíhající v r. 2010 na EBIDTA z r. 2014 je demagogie, protože tohle nešlo zkrátka předvídat. Ale budiž, buďme velkorysí a souhlasme s nesmyslem, že pro začínající těžce zadluženou firmu bez historie, kdy akcie jsou zastaveny bance, která požaduje navýšení kapitálu, použijeme 10 násobek EBIDTA. Tedy souhlasme, že hodnota společnosti PROFROST a.s. byla při prodeji akcií v r. 2010 celých neuvěřitelných 640 mil. Kč. Můžeme souhlasit s klidným svědomím, protože čertovo kopýtko se skrývá jinde.

Pro pochopení použijme srovnání – máme společnost KOBLIHAFROST a.s., kdy 100% vlastnictví vám dokládá držení 20 ks akcií. Nominální hodnota akcií není až tak důležitá, protože jste se s kupujícím shodli, že na základě EBIDTA, historie a výhledu do budoucnosti je tržní hodnota společnosti 640 mil. Kč. Prodáváte 16 ks akcií, které vzhledem k jejich nominální hodnotě představují podíl 80% ve společnosti. A protože nejste gauner ale poctivý obchodník, neprodáte mu je za cenu 527.468.800,- Kč, ale za hezky poctivých 512.000.000,- Kč.

Ale pak tady máme společnost PREMIÉRFROST a.s., kdy 100% vlastnictví dokládá 120 ks akcií a Vy vlastníte 40 ks akcií. EBIDTA je stejná, rovněž jste se s kupujícím dohodli na stejné tržní ceně společnosti 640 mil. Kč. A opět prodáváte 16 ks akcií, ovšem tentokrát představují jen 1,33 % společnosti. V tomto případě pak oněch 16 ks akcií prodáte jen za 8.320.000,- Kč.

K úplnému pochopení o co tady jde, je třeba ještě zmínit, že právní věda operuje s termíny „pravý projev vůle“ a pak s termíny jako „simulovaný“ chcete-li „zastřený“ projev vůle, příp. jednání „na oko“, kterážto jednání jsou z hlediska práva neplatná A tohle lze opět nejlépe osvětlit na ukázce hypotetického jednání :

Dobrý den, Vy jste ta paní co mi spravuje peníze?

Dobrý den, ano, jsem to já.

Výborně, tak poslouchejte, potreboval by som si z tej svojej spoločnosti pro seba vytiahnut voľaké peniaze.

Není problém, jsme na tom dobře, daří se a Vy jste si dlouho žádné dividendy nevybral, takže stačí jen říct kolik a kam to poslat.

Dividendy vravíte?? ... ehm, to by som ale musel zaplatit nějakou tu daň, že ANO?

ANO daň, by jste zaplatil .... asi 79 miliónů Kč při tom, co si chcete vybrat..

Hmm, tak to by tedy nešlo ... sorry jako, daň NE. Něco lepšího tam nemáte?

Nooo ... tak nám něco prodejte, koupíme cokoliv.

No vida, to už je lepší ... co takhle akcie?

No, to by šlo ...a navíc, pokud je máte v držení více jak 3 roky, tak je výnos na akciích osvobozen od daně.

Skvělé, jste paní na svém místě. Budu si to pamatovat. Takže koukejte, mám 16 ks akcií, které drží banka v zástavě a jak na potvoru navíc požaduje navýšení kapitálu, protože je tam i nějaký ten úvěrek. Přesněji, trošku vyšší úvěr. Ta naše společnost, když má peněz dost jak říkáte, tak ta v té společnosti navýší kapitál o 80 miliónů Kč a získá tak v ní podíl asi 80%. Mně pak zůstane nějakých v podstatě bezcenných 16 ks akcií, protože majoritu bude mít stejně tím navýšením už moje společnost, takže je klidně prodám. Tedy přesněji mám jich 40 ale zbytek jsem už slíbil jedné kámošce za nominál, volných mi ostaně len tech 16 kousků.

Říkáte, že majoritu už bude ta naše společnost mít ...? ... ve výši asi 80%. Hmm ... tak to bude trošku problém, protože nákupem těch akcií společnost nic nezíská ... a navíc ta cena... a ještě je to obchod mezi spřízněnými osobami ... hmm ... Ale víte co? Dodejte mi znalecký posudek na ty akcie, které máme kupovat, já řeknu, že tomu nerozumím a peníze Vám pošlu.

No vidíte, všechno jde, když se chce...

Andrej Babiš se nejednou nechal slyšet, že vstupem do politiky si zku*vil život. Já bych mu oponoval - zku*vil to v okamžiku, kdy se rozhodl daně, které sám neodvádí vyždímat z malých firem a živnostníků. A jen dodávám, že majitel Vítkovic Světlík byl nepravomocně odsouzen za nevýhodné obchodování se svou společností – tady ho ale žaloval druhý akcionář. Babiš jako jediný akcionář sám sebe jistě žalovat jistě nebude, ale to nemění nic na faktu, že se jedná o obchody těžce za čarou, kdy cílem je evidentně neodvést do společné kasy peníze zákonem požadované. Pokud tohle projde, pak se může Finanční správa s klidným svědomím sama rozpustit. Z žádné babky zelinářky, dokládající v EET prodej každé hlávky zelí, totiž nevyždímá důslednou kontrolou ani za 100 let to, co ve společné kase chybí díky – dle mého - optimalizací za hranou zákona ministra financí.

Blíží se volby a dle mého je třeba nasměrovat chod věcí veřejných zpět k normálu. Politik, který chce získat můj hlas ve volbách si může přečíst co za něj požaduji.

https://www.facebook.com/smlouvasvolicem

Autor: David Dvořák | sobota 18.3.2017 14:54 | karma článku: 31.19 | přečteno: 862x

Další články blogera

David Dvořák

Paní Jourová, umíte v té Bruseli i něco jiného než vyhrožovat, zakazovat a regulovat?

Aktuálně komisařka Jourová, kandidátka hnutí ANO, vyhrožuje Polsku zastavením dotací. Nejvýstižnější komentář na její adresu je od V. Klause ml. ... všichni jste blázni, jenom já letadlo.

21.7.2017 v 8:08 | Karma článku: 41.90 | Přečteno: 1928 | Diskuse

David Dvořák

Agropošta

Poté, co EET účinně zbavilo malé obce o skomírající parazity, daňové velko-šizuňky a jiné úhlavní nepřátele státu, přichází MZ s neotřelým nápadem – zajistit prodej potravin na České poště.

17.7.2017 v 10:01 | Karma článku: 33.09 | Přečteno: 1081 | Diskuse

David Dvořák

Houstone, tady Itálie … máme problém!

V minulých dnech bylo možno v éteru slyšet zoufalé volání Itálie o pomoc. Agentura WD [Wild Duck] nelenila a dešifrovala zachycenou přísně tajnou komunikaci a nyní zveřejňuje podstatnou pasáž...

30.6.2017 v 10:53 | Karma článku: 41.42 | Přečteno: 1943 | Diskuse

David Dvořák

Přínos senátora Milana Štěcha České republice.

Senátor Štěch opět zaperlil – navrhuje, aby „pseudoživnostníky“ udávali sousedé nebo jiní, kteří na ně narazí. Zvrácenost myšlenky lze srovnat s odměnou za dopadení atentátníků na R. Heydricha.

22.6.2017 v 12:42 | Karma článku: 42.10 | Přečteno: 1757 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Karel Trčálek

Tour de France je Tour de Nuda

Právě skončivší Tour de France je, řekl bych, celkem, věrným obrazem dnešní doby. Přes veškerou nucenou bombastičnost a la reportáže T. Macka z idnes.cz, to byla jedna velká nuda

24.7.2017 v 8:17 | Karma článku: 4.98 | Přečteno: 95 | Diskuse

Libuse Palkova

Každý brání to svoje

Člověk mnohé pochopí, až když to pozná na vlastní kůži, anebo, pokud si zkusí určité situace vztáhnout sám na sebe, představit si, jak by bylo jemu. kdyby byl na místě jiného. Pak možná vidí věci jinak. Bez špetky empatie to nejde

24.7.2017 v 7:44 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 58 | Diskuse

Helena Vlachová

Nejhezčí prázdniny

Venku lije jako z konve a nějak se mi vybavily vzpomínky na mé prázdniny, jež lze považovat za jedny z nejhezčích

24.7.2017 v 6:46 | Karma článku: 4.66 | Přečteno: 133 | Diskuse

Filip Vajdík

Rychle žijme, než budeme taky dead!

Pořád někdo umírá. A já bych řek, že je potřeba ten život patřičně využít, ještě před tím, než budeme taky dead. Život je cesta z mámy do rakve. A mezi nimi se odehrává ten hlavní děj pro naše bytí!

23.7.2017 v 23:09 | Karma článku: 5.17 | Přečteno: 164 | Diskuse

Richard Mašek

Sociopat. Jak ho rozpoznat, a jak se ho zbavit.

Sociopat je nejnebezpečnější lidskou mutací, která existuje. Psychopat Vám dá rychle najevo, co je zač ale sociopat se tváří, jako váš nejlepší přítel nebo dokonce partner.

23.7.2017 v 21:17 | Karma článku: 27.11 | Přečteno: 1211 | Diskuse
Počet článků 107 Celková karma 40.72 Průměrná čtenost 1765
Čím jsem starší, tím více mi vadí páchání zla na dětech a bezbranných, jinak jsem asi celkem normální ....


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.