Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odkud bude Andrejko příště rozdávat koblihy?

16. 03. 2017 15:35:00
Zatím máme doloženo, že všeci, ale opravdu všeci optimalizují. Zjištění, zda i kradnú úplně všeci je aktuálně v poločase ... záleží na tom, která mina z níže popsaných exploduje.

Za minové předpolí a zahřívací kolo by mohlo být považováno „Čapí hnízdo“, resp. vysátí dotací pro malé a střední podnikatele v režii pravděpodobně druhého nejbohatšího muže v ČR. Dokázal to tak, že před žádosti o dotace a během platnosti podmínek pro jejich získání formálně vyvedl o dotace žádající společnost ze svého impéria.

Ekvivalentem by mohla být situace, kdy charita navaří 50 porcí polévek s tím, že nárok na porci polévky zdarma mají bezdomovci a nemajetní. Dále charita stanoví, že bezdomovec a nemajetný se pozná tak, že tento přijde k výdeji polévky v roztrhaném a špinavém oblečení. Načež se Andrejko převleče do roztrhaného a špinavého oblečení a postaví se do první poloviny fronty o počtu 100 bezdomovců a nemajetných. Odebere svoji porci polévky a začne vyřvávat, že všichni podvádí a je třeba zavést přísné kontroly a evidenci, zda mezi těmi v řadě není někdo, kdo svůj nemajetný nebo bezdomovecký stav jen simuluje.

Příznivci Andreje budou tvrdit, že jen využil příležitosti zadarmo se najíst a nárok měl, protože formálně splnil podmínky vyvařující charity a pořádek v evidenci nemajetných a bezdomovců by nebyl od věci ...

Ostatní co mají v hlavě místo koblihy obyčejný selský rozum budou tvrdit, že to, co Andrejko provedl, je podle obecných společenských norem podvod, zavrženíhodné a nemorální jednání až na půdu, v důsledku čeho mj. zůstal hlady jeden skutečný potřebný.

S aférou kolem korunových dluhopisů se to má obdobně, tady však možná navíc při svém kreativním jednání již překročil zákon.

Agrofert korunové dluhopisy vydat podle zákona zcela jistě mohl, ovšem je tady několik ale ...

  1. Vše nasvědčuje, že Andrejko peníze na nákup vydaných dluhopisů získal pochybným způsobem (ve hře je i antedatování listin). Paradoxně na toto upozornil sám tím, že zveřejnil jak on osobně obchoduje se svou společností. Zákon na tyto obchody pamatuje s termíny ovládající osoba a ovládaná osoba, přičemž platí, že obchodní transakce mezi těmito osobami se evidují zvlášť a nemohou vybočovat z ustáleného normálu. Je na finanční správě a příslušném odboru vyšetřování hospodářské kriminality, aby posoudili, zda prodej násobně předražených cenných papírů nezakrýval pravou podstatu činnosti – vyvedení peněz z ovládané společnosti a krácení daní, neboť příjem z prodeje akcií byl deklarován A. Babišem jako příjem osvobozený od daní. Je faktem, že tady by poškozeným mohl být zdánlivě jen a pouze majitel ovládané společnosti, tedy samotný druhý subjekt pochybných smluv. Nicméně na posouzení těchto obchodů již zcela jistě existuje judikatura a nemyslím si, že bude příznivá k postoji, který zatím zaujímá t.č. ministr financí ČR. Otázka kdo a jak by mohl být poškozený je ovšem navíc rozšířena o státní pokladnu, neboť – jak již bylo vzpomenuto – příjem byl deklarován A. Babišem jako osvobozený od daní, na rozdíl od např. dividend.

  2. Na posouzení je rovněž potřebnost vydání dluhopisů Agrofertem. Ve světle zatím známých faktů totiž vyšlo najevo, že Agrofert nejprve za takřka polovinu sumy prodaných dluhopisů „koupil“ od své ovládající osoby téměř bezcenné akcie jen proto, aby si tyto peníze mohl za úrok 6% p.a. půjčit zpět. Toto je ekonomický nesmysl, který by měl možná šanci projít jako obchod mezi neprovázanými osobami. Jenže – série obchodů proběhla mezi ovládající a ovládanou osobou a vše nasvědčuje tomu, že se jednalo o simulovaný akt, kdy pravá vůle byla získat nedaněné dividendy. Pokud náš právní řád není jen taková informativní brožura, jak by to asi mělo po právní stránce v ČR být, tak toto je mina, která bouchne.

  3. Zatím ve vřavě zapadlo, jak vlastně bylo za dluhopisy zaplaceno. V igelitce to Andrejko přinést nemohl, protože je zde „Zákon č. 253/2008 Sb. - Zákon o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu“ (zákon proti praní špinavých peněz p. Klausi :-)), kdy jsou zákonem omezeny výše hotovostních operací. Pakliže cílem vydání dluhopisů je vždy získání reálné hotovosti, zbývá jedině a pouze bankovní převod z účtu A. Babiše na účet vydavatele dluhopisů. Ministr financí slíbil, že doloží bankovní výpisy, ale zatím slib obešel potvrzením ředitele pobočky banky, což není zdaleka bankovní výpis, natož účetní doklad. Naskytá se legitimní otázka, proč ministr financí odmítá doložit triviální operaci, která by nadobro vyvrátila alespoň část pochybností. Co je závadného na zaúčtování nákupu dluhopisů, že účetní doklad nemůže spatřit světlo světa? Věc se má totiž tak, že pokud náhodou došlo k úhradě nějakým jiným způsobem - např. zápočtem, je zpochybněn samotný základ, na kterém jsou operace kolem korunových dluhopisů Agrofertu vystavěny.

Být v kůži A.B., tak bych byl lehce nervózní. Od Policie ČR je totiž od její reformy asi odstřižen. Sice zatím šéfuje finančním kontrolorům, ale řeči směřují k ukončení šéfování ... tedy konec vlivu na zatím své podřízené. Tipnul bych si, že někdo má slušně nabito a vyčkává. Vzpomínáte např. na P. Macha – svého času majitele Sparty? Ten byl ve vazbě tuším za delikt, kdy v ČR jezdil s BMW na německých značkách déle než 3 měsíce ... tedy neproclil JEDNO, by't luxusní, BMW :-).

Blíží se volby a dle mého je třeba nasměrovat chod věcí veřejných zpět k normálu. Politik, který chce získat můj hlas ve volbách si může přečíst co za něj požaduji.

https://www.facebook.com/smlouvasvolicem

Autor: David Dvořák | čtvrtek 16.3.2017 15:35 | karma článku: 25.39 | přečteno: 539x

Další články blogera

David Dvořák

Katalánská šachovnice – na tahu belgický soud.

Ukazuje se, že Puigdemont a jeho exministři mají postup promyšlený. Role slona v porcelánu se sice ochotně a iniciativně chopil Madrid, ale teď přichází důležitější tah ... a nezávidím belgickým soudcům.

5.11.2017 v 20:20 | Karma článku: 31.69 | Přečteno: 995 | Diskuse

David Dvořák

... se ODS divím.

Prezident Zeman trefně pojmenoval největší problém „tradičních“ stran – chybí jakákoliv vize, jasný a zřetelný cíl .... chybí motivace pro voliče je volit.

27.10.2017 v 9:09 | Karma článku: 32.17 | Přečteno: 1455 | Diskuse

David Dvořák

Sluníčko Ondřej Brzobohatý promluvilo – Okamura, keců fůra.

Ve světle naší a evropské historické zkušenosti pokládám myšlení podobná p. O. Brzobohatému za doslova životu nebezpečná. Posuďte sami – v jeho textu jsem udělal jen malou záměnu....

26.10.2017 v 11:11 | Karma článku: 27.19 | Přečteno: 1080 | Diskuse

David Dvořák

Zabejčenej Andrejko.

Volby jednoznačně ukázaly, že lidé mají dost tradičních stran, které si zprivatizovali demokracii. O tom, že to byly volby protestujících občanů, svědčí mj. jeden paradox.

24.10.2017 v 9:09 | Karma článku: 21.37 | Přečteno: 880 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Ladislav Jílek

Gregoriánský kalendář

Při výročí VŘSR se vyrojilo mnoho článků a ve většině z nich bylo upozorněno na to, že říjnová byla podle juliánského kalendáře, podle gregoriánského byla až listopadová.

19.11.2017 v 11:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Libuse Palkova

Já si létám já se vznáším

Vypůjčila jsem si slova jedné písničky jako titul blogu, který netradičně představí dva zcela odlišné fenomény-přesněji, titul charakterizuje ten první jev, zatímco na druhý by se dalo vztáhnout -čím výš vyletíš, tím níže spadneš.

19.11.2017 v 9:12 | Karma článku: 10.11 | Přečteno: 173 | Diskuse

Karel Boháček

Jaký sexuální fetiš je pro chlapa neodolatelný? Aneb Názory muže za zenitem 9. část

V předposlední části desetidílné minisérie uděláme něco, co jsme zatím zdánlivě nezkusili ani náznakem.

19.11.2017 v 9:03 | Karma článku: 11.58 | Přečteno: 441 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Země se fakt naštvala

Hele lidi, má trpělivost s vámi už došla. Já, Matka Země a spolu se mnou mé děti, synové Vzduch a Oheň a dcera Voda už vás máme plné zuby.

19.11.2017 v 8:52 | Karma článku: 10.53 | Přečteno: 279 | Diskuse

Helena Vlachová

Sexuální obtěžování

Všeho s mírou. Platí o všem v našem životě. O alkoholu, kouření, jídle, dalo by se toho napsat hodně, hovoříme-li o uměřenosti.

19.11.2017 v 7:40 | Karma článku: 30.28 | Přečteno: 669 | Diskuse
Počet článků 127 Celková karma 38.09 Průměrná čtenost 1808
Čím jsem starší, tím více mi vadí páchání zla na dětech a bezbranných, jinak jsem asi celkem normální ....


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.