Zvací dopis pro Gringa do Venezuely

10. 02. 2019 11:22:33
Vše nasvědčuje tomu, že největšímu exportérovi demokracie něco ve Venezuele nevychází. Ráno, v poledne a večer totiž postrádám, kterak ve Venezuele demokracie zvítězila a nerostné bohatství bylo pro USA zachráněno

Gringo. Dle naší wikipedie se jedná o označení převážně pro bílé Američany. Nemám nejmenších pochyb, že v případě, kdy si tito brousí zuby na Venezuelu, pak výraz „Gringo“ představuje silné opovržení a dokáže sjednotit velmi početnou skupinu Venezuelanů.

V mezičase Venezuelské patálie tak máme výsledky nic moc. Prosakují zprávy, že nějací vyzbrojení uniformovaní vyslanci demokracie, kteří přišli z Kolumbie, byli rozstříleni jak na safari. Pak taky prosáklo, že byla zadržena nějaká letecká zásilka zbraní. Dále, na CNN sice byli ukázáni aktuální zběhové z Venezuelské armády, ale co čert nechtěl – nějaká novinářská krysa si všimla, že ty jejich uniformy jsou trošku nemoderní. Přesněji, že jsou asi 10 let staré ... a tak „čerství“ zběhové prezentováni CNN kápli božskou – utekli fakt před lety a nyní žijí v Miami. Co na to říct. Jooo..., Grinka už nejsou co bejvala. Kde jsou ty časy, kdy to klaplo v Chile, Brazílii, Grenadě, Panamě, Hondurasu, Salvadoru, Haiti a jinde v Latinské Americe. Kdyby byly exportní výsledky aspoň na Blízkém východě ... ale ani tady nic moc - jen zmar, chaos, zkáza a hromady mrtvol. Celkem by mě zajímalo, kde asi je ten jeden zběhnutý generál – nějak se s ním neprsí ... zdalipak je ještě mezi živými? Jak říkám, nějak to drhne, jinak bychom byli ráno v poledne a večer zavaleni zprávami, kterak se dobrá věc podařila. Posledním tahem tak je tzv. varianta zvacího dopisu, kterýžto mechanismus známe i z vlastní historie. Tenkrát posloužil k záchraně socialismu, dnes by akce měla posloužit k záchraně vlivu USA. Tvrdím, že ani v tomto případě to ke prospěchu venezuelské společnosti nepovede.

Ono mainstream je vůbec v těžké pozici. Poukazovat na exodus Venezuelanů moc nejde, neboť by kdejaký Jouda mohl poukázat na fakt, že z Ukrajiny emigrovalo pryč za lepším na 8 mil. lidí a to je Ukrajina vydávána za úspěch západní politiky. V této situaci rozebírat něco přes milión emigrovaných Venezuelanů by nemusel být asi dobrej tah. S policejní/vojenskou brutalitou proti demonstrujícím taky asi nebude moc dobré začínat, neboť tady máme demokratické francouzské obušky mlátící stále nespokojené Francouze. Navíc i tam jsou mrtví, aktuálně někdo přišel o část ruky po výbuchu granátu se slzným plynem. A k tomu taková Spencerová tvrdí, že za Madurem nejspíše stále asi bude stát několik miliónů lidí. Kartu popularity tak taky nelze použít, Macron se svojí popularitou u občanů totiž jen okopává kotníky Madurovi, ach jo. Pořádně rozehrát v médiích kartu demokratických voleb...? Ta zkouška už tady byla ... no, Maduro EU vzkázal něco v tom smyslu, že volby budou hnedle, jakmile EU uzná volby a hlavně její důsledky v Katalánsku. Jo, kde jsou ty časy, kdy nebyl internet a mohlo se lhát, jako když Rudé právo tisklo.

Ale zpátky k nadpisu. Venezuleský Biľak má jméno Guaidó ... i když ... on Gringa nezve, jenom jim vzkazuje, že zásah zpětně legitimizuje. Proti našemu Biľakovi bačkora ... zpětně, cha. To náš hrdina předal nedatovaný zvací dopis (dle svědků) tak nějak hrdinsky dopředu v Bratislavě. Fakt nechápu, jak někdo, kdo pamatuje r, 68, může souhlasit s daným scénářem. Nevedlo to k ničemu u nás, nepovede to k ničemu dobrému ani tam. Každému je snad nad slunce jasné, že Gringům v žádném případě nejde o blaho dolních 30 miliónů tamních občanů. Venezuelané sami musejí přijít na to, že socialismus nefunguje, což jsme my v r. 89 věděli. Zatím jen ví, že kapitalismus a lá USA u nich vytvářel extrémní nerovnost a u nejpočetnější skupiny udržoval slušnou bídu, negramotnost a nulové sociální vymoženosti. Tenhle aspekt na druhou stranu poznáváme my nyní, když ti nejchudší se daněmi skládají na majetek těch nejbohatších, kteří ani daně vlastně neplatí, neboť dotace výrazně převyšují daňové odvody.

Krizi ve Venezuele je možno odstranit jedině tak, že odstraníte důvod proč většina volila Cháveze a nyní Madura. Cesta je buď zlepšit postavení oné většiny nebo ji nějak zbavit možnosti volit. Ale Gringa možná laškují s myšlenkou, že s indiány si taky poradili ... ostatně i tehdy šlo o ropu a jiné nerostné bohatství.

Autor: David Dvořák | neděle 10.2.2019 11:22 | karma článku: 36.80 | přečteno: 1108x

Další články blogera

David Dvořák

Co kdyby Čína uznala za dočasného prezidenta USA Bernarda „Bernie“ Sanderse?

V Americe si zjevně dali přestávku ve vyšetřování ruského vměšováni do svých voleb a v nastalém volnu ustanovili Venezuele prezidenta ... větší farizejství snad nevymyslíš.

30.1.2019 v 11:11 | Karma článku: 37.58 | Přečteno: 942 | Diskuse

David Dvořák

V porovnání s Microsoftem nebo Google musí Huawei vyjít jako hluchoněmý špionážní eunuch.

Tak Huawei prý představuje bezpečnostní hrozbu, ozvalo se z BIS. Pokud zpráva opravdu obsahuje jen upozornění na Huawei, tak ten spolek čučkařů raději rozpusťte.

24.1.2019 v 20:33 | Karma článku: 45.70 | Přečteno: 4605 | Diskuse

David Dvořák

V roce 1989 chtěl Západ naše trhy ... a ne nám pomoci.

Máme západní ceny, východní platy, jsme potravinové smetiště – protože nám ten šunt prý chutná a za vodu, která nám tady naprší, platíme povětšinou Francouzům. Zapomněl jsem na něco z našich úspěchů?

20.1.2019 v 13:13 | Karma článku: 43.46 | Přečteno: 2655 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Karel Ábelovský

Tak na tohle, se opravdu těším celou zimu

... a když pak pomalu přichází jaro, nemohu se dočkat až rozkvetou mandloně, až začnou kvést vlčí máky, kopretiny a další drobná kvítka, jejichž všechna jména ani neznám. Pár pozdravení jara - fotoblog.

16.2.2019 v 11:09 | Karma článku: 9.77 | Přečteno: 107 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Mám hlad!

Stojím u dveří české kamarádky a ona po mě hází stopky se zbytky jahod, které jedla. Tekly mi sliny, protože jsem měla hlad. Byli jsme tak chudí, že jahody nebo pomeranč byl pro nás nedosažitelný. Ten den jsem vyspěla.

16.2.2019 v 9:06 | Karma článku: 21.86 | Přečteno: 478 | Diskuse

Dáša Stárková

Poslední rok cítka

Jsem asi divná, ale nijak to neprožívám, ani předtím čtyřicet. Proč taky. Vrásky ani celulitida mi nezmizí, zadek se nezmenší, prsa ne-pushupnou, roky ani kila neubudou a holt nosím brýle na blízko. Nemládnu, ale stará se necítím.

16.2.2019 v 8:00 | Karma článku: 9.90 | Přečteno: 104 | Diskuse

Martina Studzinská

Vážená profese

Poslední dobou se hodně píše o tom, že školy stárnou. Průměrný věk učitele je přibližně kolem padesátky. Mladí se do školství příliš nehrnou. Není divu, jejich pracovní podmínky nejsou právě nejluxusnější. Jak tomu bývalo dřív?

15.2.2019 v 21:01 | Karma článku: 16.01 | Přečteno: 459 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Život sám to vždy zařídí nejlíp

Asi každý zažil dobu, kdy ho život více či méně drtil. Když se za tím člověk ohlédne zpět, s prožitou zkušeností, může pochopit, co mu to „drcení“ dalo.

15.2.2019 v 20:42 | Karma článku: 13.25 | Přečteno: 223 | Diskuse
Počet článků 160 Celková karma 40.51 Průměrná čtenost 1778
Čím jsem starší, tím více mi vadí páchání zla na dětech a bezbranných, jinak jsem asi celkem normální ....

Najdete na iDNES.cz