Nejdražší volební koblihy na světě.

1. 06. 2019 14:41:14
Andrej má pravdu, když tvrdí, že Agrofert nic vracet nebude. Pravda bude nejspíše taková, že při dalším transferu peněz z EU do ČR bude z posílané částky strženo to, co má být vráceno.

Obecně platí pravidlo, že můžete krátkou dobu lhát všem lidem a trvale lhát některým lidem, ale nemůžete trvale lhát všem lidem. Co se týče lhaní, domnívám se, že se dostáváme do finále. Největší potíž ale je, že není na obzoru někdo, kdo by Babiše nahradil. Kalousek ...? .. si děláte srandu, Hamáček ..?.. bezvýrazný Fiala..? .. ee nevidím osobnost typu Klause nebo Zemana .. ale kdo ví...

Zpátky k věci, už nám bylo vysvětleno, že dotace pro malou a střední firmu může obdržet i firmička z impéria Agrofertu. Poukázání na kouzlení s hodnotami akcií (Profrost. as.) na časové ose při stanovování jejich ceny je účelofka a lež. Taky nám jistě bude Geobbelsovsky vysvětleno těch 100 miliónů pro Agrofertí PENAM rádi zaplatíme ze svého, protože k žádnému pochybení nebo - nedej Bože - porušení zákona nedošlo. Prostě fše je účelofka, spiknutí .. a sprostá lež.

Jenže padla kosa na kámen - ten kdo dotace poskytuje došel k závěru, který je každému Čechovi (vč. inkluzivně vzdělaných) celou dobu jasný. Andrejko stojí na vrcholu exekutivní moci a přitom má zájem, aby Agrofertí skupinka prosperovala. A že svému odloženému Agrofertu přihrává malou domů..?? Těch signálů je více a jen připomenu – kdysi byli tři výrobci biosložky do paliva, na dva zaklekl FÚ a tak nezbývalo, než aby celé břímě zajištění dodávek pro zákonem stanovený odkup do paliva vzal na svá bedra Agrofert. A je tady snad někdo, kdy by za tuto obětavost Andrejkovi nadával? Opováží se někdo? A možnosti v dotacích popisuje právě auditní zpráva.

Co bude dál? S pravděpodobností hraničící s jistotou bude některý další dotační transfer peněz z EU do ČR ponížen o to, co EU bude nárokovat zpět. Taky je celkem pravděpodobné, že Babiš, resp. Agrofert, bude tvrdit, že z jejich strany k žádnému porušení zákona nedošlo – a možná budou mít i v některých případech pravdu. Celé to je ale o tom, že Babiš vahou své moci uzpůsobil dotační hřiště tak, Agrofertu se umožňuje jedna penalta za druhou – a proto vítězí, má nejvíce bodů a vyřazuje jednoho protihráče za druhým. Prezentace výsledků může být pravdivá, potíž je, že se k nim propracoval podlým způsobem.

Takže, je celkem jisté, že ČR nedostane proplaceno to, co již de-facto zálohově proplatila na dotacích skupině Agrofert. Taky je slušná pravděpodobnost, že Agrofert nic vracet nebude. Co by z toho vyplývalo? ... no přeci, že jsme měli nejdražší volební koblihy na světě. Po obohacení světového ekonomického slovníku o slovo „tunneling“ budeme mít tak další primát.

Měl bych jenom hypotetickou otázku, co by se dělo, kdyby se tato situace týkala konkurenční firmy Agrofertu. Něco mi říká, že v rámci péče řádného hospodáře by FÚ již dávno vydal zajišťovací příkazy a příslušný úřad by v rámci předběžné opatrnosti zatím pozastavil vyplácení dalších splátek dotací. Že se tak neděje jistě nemá nic společného s faktem, že beneficient svěřeneckého fondu, kde je odložen Agrofert, je toho času premiérem, tedy tím, kdo mj. jmenuje a může odvolat ministra financí. Pro úředníky bych ale měl jeden vzkaz – Babišovy dny jsou sečteny a v budoucnu mohou padat nepříjemné otázky, proč dotyčný úředník nepostupoval s péčí řádného hospodáře. Pod každou smlouvou je totiž někdo podepsaný a doba houstne, není celospolečenská nálada tolerovat flagrantní nehospodárnost, resp. zlodějny. A Babiš, který naštval dost lidí, může posloužit jako modelový příklad, jak by se stát měl vypořádat s pochybeními. Stačí, aby si to vzal někdo jako politický program a nepůjde to zastavit, nebudou jen padat hlavy, ale bude se posílat i do tepláků.

Ještě si tak přemýšlím, zda by Andrejko měl problém s EU, kdyby ji šel patřičně multikulturně na ruku. Co je pár stovek miliónů, když můžeme přehlížet stínání, bičování a vůbec absenci demokracie u našich kámošů v Saudské Arábii... Na druhou stranu, otázkou by pak bylo, zda by doma vyhrával volby s jasně prounijní politikou.

Babiš udělal (dle mého) chybu na začátku – kdyby se postavil a řekl, že má dost a nyní pročistí podnikatelské ovzduší od přebujelé byrokracie, sníží počet úředníků a zredukuje počet právních norem aspoň do stavu, kdy mu boudou rozumět min. právníci, tak by se zapsal do českých dějin. On se sice zapíše i tak, ale jinak než by chtěl – nárůst byrokracie, nárůst úředníků, další zaplevelování právního řádu ... a odchod s ostudou. A to všechno, vč. decimace drobných podnikatelů jenom proto, že chtěl mít ještě o trošku více.

Autor: David Dvořák | sobota 1.6.2019 14:41 | karma článku: 24.73 | přečteno: 516x

Další články blogera

David Dvořák

Ursula a otázka společné EU armády.

Po nástupu Ursuly von BT (Bundeswehr Terminator) do čela EK se experti v otázce budování společné EU armády v názorech rozdělili na dvě zhruba stejně početné skupiny.

18.7.2019 v 13:13 | Karma článku: 19.85 | Přečteno: 349 | Diskuse

David Dvořák

Najde se v požářišti cestovní pas?

Říká se, že když ten „nahoře“ dopustí, pak i motyka sama spustí. Takže možné je vše, ale něco mi říká, že tentokrát se může najít maximálně pas nějakého východního instalatéra-opraváře.

17.4.2019 v 11:11 | Karma článku: 32.69 | Přečteno: 883 | Diskuse

David Dvořák

Breaking news – Brexit rozsekne Mr. Bean

Agentuře WD [Wild Duck] se opět podařil fenomenální úspěch, když ze dvou nejmenovaných a nezávislých zdrojů jako první získala zaručenou informaci o dalším vývoji Brexitu.

29.3.2019 v 8:09 | Karma článku: 13.34 | Přečteno: 186 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jaroslav Kvapil

Jak si Kateřina Lhotská spletla pojmy s dojmy (polemika)

Nějak mi utekl blog Kateřiny Lhotské „Zastavení stíhání Andreje Babiše jako test demokracie“, ale upozornila mě na něj polemika Jiřího Turnera „Zastavení stíhání Andreje Babiše jako lest demokracie“. Přidám rovněž svou polemiku.

18.9.2019 v 11:23 | Karma článku: 19.76 | Přečteno: 707 | Diskuse

Jiří Turner

Plavat proti Protiproudu

Mohlo by se zdát, že to znamená plavat po proudu. Protiproud však ve vodácké terminologii neznamená celkové obrácení toku, ale pouze to, že nás jen trochu pozlobí ta podivná anomálie. Stačí jen nemít Hájka na háčku, ale na háku.

18.9.2019 v 10:48 | Karma článku: 14.93 | Přečteno: 428 | Diskuse

Beata Krusic

Se sokoly za Jarmilkou

Už delší dobu ve mně zvučí jedna stará píseň. Polsko-ukrajinská záležitost, "Hej sokoly". 150 let starý skvost, jeho děj se odehrává v 17. st. za doby polsko-ukrajinské války.

17.9.2019 v 20:11 | Karma článku: 9.74 | Přečteno: 350 | Diskuse

Karel Trčálek

Myslivecká mafie a smrt krásných jelenů

Každou noc mě teď otravují jeleni svým troubením, jelikož mám tu smůlu, že nebydlím u žádné silnice. Ale tu a tam přece jen třeskne v noci výstřel a najednou je ticho

17.9.2019 v 17:32 | Karma článku: 10.35 | Přečteno: 326 | Diskuse

Blog Info

Poslední rozloučení s blogerem Janem Jílkem

Jak jistě většina blogerů ví, opustil nás na začátku prázdnin náš kolega Jan Jílek. Byl terapeutem, ale i režisérem, a jak jinak se s ním naposledy rozloučit než pozváním na uvedení jeho poslední hry.

17.9.2019 v 10:32 | Karma článku: 21.84 | Přečteno: 1205 | Diskuse
Počet článků 173 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1745

Připíjím na genialitu našich vůdců. Jinak - čím jsem starší, tím více mi vadí páchání zla na dětech a bezbranných, jinak jsem asi celkem normální ....

Najdete na iDNES.cz